תזונה פונקציונלית - האם חומץ עוזר לירידה במשקל?
דף הבית >> תזונה במצבי בריאות >> השמנה, עודף משקל וירידה בריאה במשקל >> האם חומץ עוזר לירידה במשקל?

האם חומץ מסייע לירידה במשקל ואיך הוא עוזר להרזיה?

ממצאים מחקריים מספקים לנו תשובות אם חומץ עוזר לירידה במשקל ולהרזיה והאם זו אמת או מיתוס. 

על פי מסקנות החוקרים, אפשר להבין אם אכילת חמוצים לצד מאכלים ותבשילים, עשויה להיות יתרון בריאותי, ואיך הוספת חומץ לארוחה שיש בה פחמימות משפיעה על התגובה הגליקמית ועל הרגישות לאינסולין.

האם חומץ משפיע על האינדקס הגליקמי של המזון?

מחקרים מראים כי הוספת חומץ מפחיתה את האינדקס הגליקמי של המזון. למשל, הוספת חומץ או מזונות מוחמצים לאורז, הפחיתה את האינדקס הגליקמי של האורז ב- 20%-35%. במחקר אחר, החלפת מלפפון טרי במלפפון מוחמץ, בארוחה שהכילה לחם, חמאה ויוגורט, הפחיתה את האינדקס הגליקמי ביותר מ – 30%.

האם חומץ משפיע על התגובה הגליקמית לאחר ארוחה?

על פי המידע הקיים, נראה כי השימוש בחומץ כחלק מתיבול המזון, עשוי להיות בעל ערך לחולי סוכרת וטרום סוכרת, אולם הדבר מצריך מחקר נוסף.

במחקרים נמצא שהוספת חומץ לארוחה הפחיתה את התגובה הגליקמית ושיפרה את הרגישות לאינסולין לאחר הארוחה. במחקר בהשתתפות 4 גברים ו – 7 נשים בגילאי 40-72 עם סוכרת סוג 2, נמצא כי צריכת חומץ לפני השינה, הציגה השפעה ממתנת על רמות הגלוקוז אצלם, בהשכמה. החוקרים ציינו כי חשוב להמשיך לחקור נושא זה, על מנת שיהיה ניתן לקבוע האם חומץ יעיל כתוספת טיפולית לחולי סוכרת.

האם חומץ מגביר תחושת שובע?

ישנם מחקרים המראים כי שילוב חומץ בארוחה מגביר את תחושת השובע. למשל, בתשאול נחקרים שקיבלו ארוחה שכללה לחם וחומץ, נמצא כי תחושת השובע עלתה, בהשוואה לארוחה שהכילה לחם ללא חומץ. עם זאת, במחקר שניסה לבדוק מה עומד מאחורי תחושת השובע המוגברת, החוקרים ייחסו השפעה זו לסבילות נמוכה לחומץ ולעובדה שגרם לבחילה. עקב תוצאות המחקר, סיכמו החוקרים כי קידום חומץ כמדכא תיאבון טבעי, אינו מתאים.

סיכום על חומץ, ירידה במשקל והרזיה

לאור המידע הקיים והשימוש המסורתי, נראה שכדאי להשתמש בחומץ במידה, ולא כפתרון של 'גלולת קסם' לירידה במשקל והרזיה.
חשוב לזכור כי חומץ הוא מעין תבלין שניתן להוסיף למזונות שונים או לחילופין להשתמש בו להחמצת ירקות. הוא אינו משקה ואין לשתות ממנו ישירות (אם נתקלתם בהמלצה על "שתיית חומץ", יש לדלל את החומץ בכמות גדולה של נוזלים).

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
 

[Top]

המרכז לתזונה פונקציונלית פועל משנת 1993.

האתר מרכז ידע חשוב בתחומי תזונה נכונה, בריאה, מאוזנת ומבוססת מדע ומסורת, לרבות תזונה פונקציונלית, מזון פונקציונלי, דיאטה, מתכונים בריאים, תוספי תזונה, צמחי מרפא ותבלין.

התלמידים שלנו מתייחסים לאתר כסוג של אנציקלופדיה תזונתית וכמקור לקבלת תשובות מהימנות המבוססות על ניסיון רב שנים, לשאלות בנושאי תזונה.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקהילת החברים שלנו, ולקבל במתנה הרצאות מעשירות. ההרצאות מתקיימות אונליין ומיועדות לקהל הרחב ולקהל המקצועי, בהתאמה.

המרכז לתזונה פונקציונלית

לשליחת הודעה בווטסאפ:
 תנאי שימוש
 תקנון דיוור מפת אתר

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

© כל הזכויות שמורות functional-nutrition.co.il יוסי וענת שבח ©
אין לעשות שימוש פומבי או מסחרי כלשהו בתכני האתר, כולל אך לא רק, העתקה, תקצור, שכפול, פרסום, הוצאה לאור, הכנסת שינויים, מכירה, הפצה או הצגה.
החומר המופיע באתר ניתן להורדה ולשימוש אישי בתנאי שישמרו זכויות היוצרים.

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape