תזונה פונקציונלית - ניוזלטר תזונה פונקציונלית: גיליון מספר 18

Functional-Nutrition.co.il

המרכז הישראלי לתזונה פונקציונלית ונטורופתיה


                 


 

אכניצאה פורחת בגן הטיפולי

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

אכניצאה ואשולציה בגן המרכז לתזונה פונקציונלית

תות שדה כמזון פונקציונלי, עיסוי ומגע מרפא בפגים ותינוקות, טיפול בעזרת בעלי חיים

ניוזלטר תזונה פונקציונלית, גיליון מספר 18

שלום לכולם, 

מנויים יקרים, החודש אנו חוגגים ארבע שנים לניוזלטר 'תזונה פונקציונלית'!

הקוראים החדשים והוותיקים מוזמנים לקרוא את 'אביב הגיע פסח בא' הניוזלטר הראשון, שהתפרסם לקראת פסח ועסק בתקופת החג והשפעת המצות, ניקוי גוף בתקופת האביב, תסמיני אלרגייה האופייניים לתקופת האביב, על הירוק של השום שמשום מה נזרק, ועל שום ותפוח אדמה סגול כמזונות פונקציונליים.

בניוזלטר הנוכחי נבחן את השפעותיו הבריאותיות של תות שדה כמזון פונקציונלי, נעמיק בחשיבות המגע המרפא בעיסוי פגים ותינוקות, ניגע בהשפעה של החיות על בריאותנו. את שני המאמרים האחרונים, תוכלו לקרוא בהרחבה באתר חדש, העוסק בתחום הרחב של הרפואה הנטורופתית בישראל.

ולבסוף, הודעה חשובה לכל המתעניינים בתוכנית הבריאות 'דיאטת השעורה' לטיפול ומניעה של סוכרת והסינדרום המטבולי; הזמנה מעניינת לוטרינרים ולמטפלים בחיות לחופשה לשייט לימודי באוגוסט, והזמנה לכנס 'אוכלים בריא'.

שלכם,
יוסי שבח

תות שדה כמזון פונקציונלי

כבכל שנה בהגיע עונת תות השדה, עולה ברוחי דמותו של אבי שמעון עליו השלום. 
 
 
בתימן, ארץ הולדתו, לא הרבו בצריכת מוצרי חלב, עובדה שהשפיעה על כך שכמעט ולא הכניס דבר מוצר חלב לפיו. לכן בילדותי, היה זה מחזה נדיר לראותו שוקד על הכנת ארוחה על טהרת תותי שדה אדומים ומעוצבים הטבולים בשמנת של פעם. גם אז, היה זה אירוע חד פעמי בעונה, ולא בכל עונה. עד היום לא ברור לי מה הביא אותו לאכול מנה זו מדי פעם, אך מראה ההכנה והמנה חרותים בזיכרוני עד היום.
 
 
 
תות שדה הוא פרי מלהיב מבחינה חזותית קולינרית ובריאותית, המשתייך למשפחה בוטנית מיוחסת, משפחת הורדיים. חברי משפחה זו מתאפיינים בין היתר, בתכולה גבוהה של נוגדי חמצון ובערכי אינדקס גליקמי נמוכים.

רבים חוששים מאכילת תותים בשל השימוש המאסיבי בחומרי הדברה מזיקים. הפתרון לכך הוא רכישת תותים אורגניים, או חלופה זולה יותר של 'תותי-ביו' אשר בתהליך גידולם משלבים הדברה ביולוגית תוך שימוש מופחת בחומרי הדברה מזיקים.

מחקרים מציגים את החומרים הפעילים בתות שדה ומעידים על הפוטנציאל הבריאותי שבאכילתו. חלקם בחנו את ההשפעה הבריאותית של מרכיבים מבודדים מתות שדה וחלקם בחנו באופן ישיר את השפעת הפרי השלם הטרי או מיצויים שלו.
קראו בהרחבה על השפעותיהם הבריאותיות בכתבה על תותי שדה כמזון פונקציונלי

מתכוני תות שדה

לפני שעונת התותים תגיע לסיומה אתם מוזמנים לנסות את המתכונים הבאים:

עיסוי ומגע מרפא

אני זוכר שכילד, לעתים קרובות נתבקשתי, בעיקר על ידי סבתי ואבי, לדרוך על כפות רגליהם לאחר שחזרו מיום ארוך ומתיש של עבודה פיזית. בראשי חלפה אז המחשבה שאני מסייע בהפחתת כאבי הרגליים שלהם עקב העבודה הקשה. ברבות הימים הבנתי שבנוסף להשפעה מפחיתת הכאב, דריכה על הרגליים גם מפחיתה מתח נפשי מצטבר.

מרגע לידתנו, מגע בצורותיו השונות הוא חלק בלתי נפרד מחיינו. המגע תורם להתפתחות פיזית ומנטלית החל מהלידה, תורם לשמירה על הבריאות ומפחית סיכון לחוליים שונים.

בתרבויות מסורתיות שונות מקובל להעניק עיסוי לתינוקות החל מהלידה, כחלק משגרת הטיפול בהם.

עיסוי התינוק חשוב הן כאינטראקציה טבעית והן כהתערבות טיפולית.

במאמר מוצג לראשונה המושג "הנקה חיצונית" - מושג המדגיש את החשיבות של מגע בתינוקות, החל מהלידה. עיסוי תינוקות יכול להיחשב כ"הנקה חיצונית" או כ"הזנה חיצונית", כלומר הוא חיוני ממש כמו הנקה בלעדית ורצוי להעניקו לתינוק גם מספר פעמים ביום.

במאמר 'הנקה חיצונית: עיסוי פגים ותינוקות - המקבילה החיצונית להנקה' אני מציג מסורות של עיסוי בתינוקות בתרבויות שונות, ומביא ראיות מחקריות להשפעות הבריאותיות של עיסוי, החל בלידה.

טיפול בעזרת בעלי חיים 


תחום הטיפול בעזרת בעלי חיים מפותח בעולם ומתפתח בישראל. המטפלים בעזרת בעלי חיים פועלים עם המטופלים באופנים שונים ויוצרים דינמיקת אדם-חיה על פי הצורך הטיפולי. הדינמיקה יכולה להיות מרחוק – צפייה בחייה ובהתנהגותה של החיה, או מקרוב – פעילות עם החיה כגון טיול, ליטוף והאכלה.

אוכלוסיות היעד המתאימות לטיפול בעזרת בעלי חיים מגוונות הן מבחינת גיל והן מבחינת מצב בריאותי.

בין הבעיות הנפוצות והנחקרות המגיבות לטיפול בעזרת בעלי חיים ניתן למנות מחלות לב, דיכאון, מתח וחרדה, קשיי ריכוז, קשיי שינה, עצירות, עייפות כללית, כאב ועוד.

במאמר 'הכלב ידידו הטוב של האדם: קשר חברת אדם-חיה' בחנתי את ההשפעות הבריאותיות של החיות על בני אדם, לרבות הוכחות מדעיות לתגובות פיזיולוגיות, פסיכולוגיות, סביבתיות וחברתיות.

דיאטת השעורה

דיאטת השעורה הינה שיטה טיפולית אותה פיתחתי למניעה או טיפול בסוכרת ובסינדרום המטבולי.

באמצעות שיטה זו ניתן לאזן את רמות הסוכר, רמות שומני הדם, לחץ הדם, לרדת במשקל, לחסוך בטיפול תרופתי ולהפחית את הסיכון למחלות ולסיבוכים הקשורים למצבים אלו ובכך לשפר את איכות החיים בצורה משמעותית!

שיטת 'דיאטת שעורה' מבוססת על ידע וניסיון טיפולי רב בסוכרת, השמנה, יתר שומני דם ויתר לחץ דם ועוד, והיא מועברת לקהל הרחב באמצעות טיפול אישי או במהלך סדנה קבוצתית, ולקהל המטפלים באמצעות קורס מקצועי.

ביוני תתקיים סדנה נוספת לקהל הרחב, וביולי יתקיים הקורס השביעי במספרו למטפלים.

לאחר פסח אשלח לרשימת המתעניינים פרטים ומועדים.
מתעניינים חדשים המעוניינים לקבל את הפרטים מוזמנים להירשם בטופס ההרשמה למתעניינים - המופיע בלחיצה כאן

'האדם, ידידו הטוב של הכלב' ... שייט לימודי לוטרינרים מטפלים, ואוהבי בעלי חיים


התייחסתי במאמר האחרון להשפעת החיות על בריאות האדם, אך מה בנוגע לבריאות בעלי החיים עצמם? תחום הטיפול בחיות ברפואה משלימה נפוץ מאוד בעולם ומתרחב בארץ בקצב מואץ, לרבות הכשרת מטפלים בתחום זה במסלול לימודים מיוחד.

וטרינרים, מטפלים בחיות ואוהבי חיות, המתעניינים בקבלת מידע עדכני בנוגע לטיפול ברפואה משלימה בבעלי חיים בשילוב חופשה מוזמנים לקרוא ולקבל מידע על שייט לימודי מקצועי ומרתק לוטרינרים, מטפלים, ואוהבי חיות. בשייט זה אקח חלק כמרצה בתחומים של תזונה וצמחי מרפא כטיפול בבעלי חיים.

כנס אוכלים בריא

במאי יתקיים כנס גדול לתזונה ובישול בריא, השלישי במספרו, בתיאטרון גבעתיים.

מדובר ביומיים של הרצאות בנושא תזונה וסדנאות בישול שמטרתם להעביר ידע מקצועי ולהעלות את המודעות לתזונה בריאה בקרב הציבור.

בין הנושאים לדיון: טיפול בבעית הכולסטרול, תזונה ללא גלוטן, מזונות על, תזונת ילדים, תוספי תזונה, בקרת משקל לפי הגישה הנטורופתית, כיצד לחיות חיים בריאים וארוכים, תזונה אקולוגית ועוד.

לפרטיים נוספים על כנס 'אוכלים בריא' - לחצו כאן

חג שמח ותקופת אביב-קיץ מהנה
שלכם
יוסי שבח

תגובות על ניוזלטר אפריל 2011: (להוספת תגובה יש ללחוץ על הפס למטה)


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

 
 
 [Top]

תנאי שימוש דף הבית אודות תזונה פונקציונלית סיפורי מסע מאמרים מקצועיים כתבות צמחי מרפא מתכונים כתבו אלינו המרפאה - המרכז הטיפולי 
ניוזלטר תזונה פונקציונלית ונטורופתיה פורום מטפלים מקצועי דיאטת השעורה קורסים וסדנאות למטפלים ולקהל הרחב

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

© כל הזכויות שמורות functional-nutrition.co.il יוסי שבח ©
אין לעשות שימוש פומבי או מסחרי כלשהו בתכני האתר, כולל אך לא רק, העתקה, תקצור, שכפול, פרסום, הוצאה לאור, הכנסת שינויים, מכירה, הפצה או הצגה.
החומר המופיע באתר ניתן להורדה ולשימוש אישי בתנאי שישמרו זכויות היוצרים.

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

לייבסיטי - בניית אתרים