תזונה פונקציונלית - אזדרכת הודית (עץ הנים) ומחלות עור
דף הבית >> מזון פונקציונלי >> צמחי מרפא >> אזדרכת הודית (עץ הנים) ובריאות

אזדרכת הודית (עץ הנים) ובריאות

מאת: יוסי שבח, נטורופת מומחה בתזונה פונקציונלית ובצמחי מרפא

המאמר פורסם לראשונה ב"קול הצמחים" כתב העת של העמותה הישראלית לצמחי מרפא

אזדרכת הודית היא אחד הצמחים הפופולריים ביותר בשימוש יומיומי באוכלוסיה ההודית. ענפים צעירים של אזדרכת הם החלק השימושי ביותר, וההודים משתמשים בהם לניקוי ולצחצוח השיניים ולשמירה על בריאות השיניים והחניכיים. בכל שוק או מקום ריכוז של רוכלים נמצאים מוכרי גבעולים של אזדרכת. חוויה מהנה היא, לכרוע ברך בטבעיות עם שאר הקונים ההודים ולבחור את הגבעולים הרצויים, מתוך המבחר המוצג על הקרקע.

 

אזדרכת הודית כמברשת שיניים {zadirachta indic, Neem, Indian lilac, {Margosa tree

בנוסף לשימוש נפוץ זה, משמשים  שאר חלקי האזדרכת, ובפרט העלים, לטיפול במחלות ובבעיות שונות, ביניהן מחלות עור.

האזדרכת ההודית שימשה ומשמשת באופן נרחב בשיטות הרפואה השונות הנפוצות בהודו, הכוללות איורוודה, אונאני והומיאופתיה. שם הצמח בסנסקריט הוא ארישתה (Arishtha) ומשמעותו "משחרר המחלה". אזדרכת הודית נחשבת בהודו כ"בית המרקחת של הכפר".

 

אזדרכת הודית (נים) - מונוגרף חלקי 1, 2, 12,3

שם בוטני: Azadirachta indica

שם אנגלי: Neem / Margosa tree / Indian lilac

שם הודי: Nim / Nimb

משפחה: אזדרכתיים (Meliaceae)

חלק בשימוש: ברפואה ההודית השימוש כצמח מרפא הוא בכל חלקי הצמח, כולל פרחים, פירות צעירים, עלים, קליפה, קליפת השורש, גומי, זרעים ושמן. למרות השימוש המסורתי בחלקי הצמח השונים, הדעות חלוקות לגבי בטיחותם. השימוש הנפוץ והבטוח ביותר הוא בעלים, מהם מכינים את רוב התכשירים המסחריים.

כל הכתוב במאמר מתייחס לעלים, אלא אם צוין אחרת.

מרכיבים פעילים עיקריים בעלי אזדרכת הודית:  נימבוליד (nimbolide), לימונואידים (limonoids) פלבונואידים (קוורציטין), קומרינים וסטרולים (בטא-סיטוסטרול).

פעילות רפואית של עלי האזדרכת ההודית (במושגים 'מערביים'): כבדי, מריר (ממריץ הפרשת מרה – כולרטי choleratic), אלטרטיבי, נוגד זיהום, נוגד כיב, מוריד חום, נוגד טפילים, נוגד רעל (antidote).  

התוויות טיפול באזדרכת הודית (במושגים 'מערביים'):

בשימוש פנימי: מחלות עור כגון אקזמה, אקנה, פסוריאזיס, פטרת, הרפס סימפלקס, הרפס זוסטר, חום, כיבים, מחלות חניכיים, מלריה, הכשת נחש, עקיצת עקרב.

בשימוש חיצוני: מורסות (abscess), סקביאס, ומחלות עור שונות (ר' למעלה).

 

אזדרכת הודית (נים) - דוגמאות לפעילות רפואית ולהתוויות של חלקי הצמח השונים כפי שמוזכר באיורוודה:

עלי אזדרכת הודית משמשים לטיפול ב: צרעת, בעיות עיניים, דימום מהאף, תולעי מעיים, חוסר תיאבון, כיבים בעור.

קליפת אזדרכת הודית משמשת כ: משכך כאב, אלטרטיב, מוריד חום.

פרחי אזדרכת הודית משמשים לטיפול ב: תולעי מעיים.

פירות אזדרכת הודית משמשים לטיפול ב: טחורים, תולעי מעיים, הפרעות בדרכי השתן, דימום מהאף, בעיות עיניים, סוכרת (סכרת), פצעים, צרעת.

גבעולי אזדרכת הודית משמשים לטיפול ב: שיעול, אסתמה, טחורים, תולעי מעיים, סוכרת (סכרת).

גומי שמקורו באזדרכת הודית משמש לטיפול ב: מחלות עור כגון סקביאס, פטרת עור מסוג  ringworm (tinea), פצעים, כיבים.

שמן אזדרכת הודית משמש לטיפול ב: צרעת, תולעי מעיים.

שורש, עלים, קליפה, פרחים ופירות של אזדרכת הודית משמשים לטיפול ב: גרד, כיבי עור, תחושת בעירה, צרעת.

 

אזדרכת הודית (נים) ומחלות עור

רפואת הצמחים ההודית משתמשת בעלי אזדרכת הודית לטיפול במחלות עור שונות, ויש לכך היגיון טיפולי בהתחשב בהשפעות שיש לעלים על מערכות גוף שונות.

עיכול בלתי מושלם של חלבון והקשר לפסוריאזיס

עיכול בלתי מושלם של חלבון, או ספיגה לקויה של תוצרי פירוק חלבון במעי, עלולים לגרום לעלייה ברמות של חומצות אמינו במעי. חיידקי המעי משנים חומצות אמינו אלה למרכיבים רעילים הנקראים פוליאמינים (polyamines). רמות גבוהות של פוליאמינים נמצאו אצל חולי פסוריאזיס. פוליאמינים מקושרים לשגשוג  המוגבר של תאי עור, האופייני לפסוריאזיס. כלומר, הדרך הטובה ביותר למנוע ייצור של פוליאמינים, היא ע"י שיפור התפקוד של מערכת העיכול.4  צמחים מרים מגבירים ייצור מיצי קיבה ומשפרים פירוק של חלבון. עלי האזדרכת ההודית מרים מאוד, ולכן מגבירים ייצור של מיצי קיבה, מייעלים פירוק חלבון ומשפרים את תפקוד מערכת העיכול.

תפקוד הכבד והקשר לפסוריאזיס ולאקנה

שיפור תפקוד הכבד יעיל ביותר בטיפול בפסוריאזיס. הקשר בין הכבד לפסוריאזיס נובע מתפקידו של הכבד כמנטרל רעלים. כפי שהוזכר לעיל, קיים קשר בין פסוריאזיס לבין תוצרי לוואי של חיידקי המעי, החודרים למחזור הדם. כאשר נפגמת יכולת הכבד לנטרל רעלים אלו, או כאשר יש עומס של תוצרי לוואי והכבד לא עומד בקצב הנטרול, מצב הפסוריאזיס עלול להחמיר. בשני המקרים, חיוני לשפר את תפקוד הכבד.4  צמחים מרים פועלים גם כמשפרי תפקוד הכבד, לרוב באמצעות הגברת ייצור מיץ מרה בכבד והפרשתו מכיס המרה אל התריסריון. מיצויים מימיים של עלי אזדרכת הודית הפחיתו את רמות אנזימי הכבד אצל בעלי חיים עם כבד פגוע.3

פעילות נוגדת דלקת והקשר לפסוריאזיס, אטופיק דרמטיטיס ואקנה

מחלות עור רבות, כדוגמת פסוריאזיס, אטופיק דרמטיטיס ואקנה, מאופיינות בתהליכים דלקתיים. פיטוסטרולים ידועים בהשפעתם כנוגדי דלקת.5  כמו כן, לקוורציטין פעילות נוגדת דלקת משמעותית.6

סוכר, אינסולין והקשר לאקנה

קיימים דיווחים של דרמטולוגים, כי אינסולין יעיל בטיפול באקנה. משערים כי יש בכך עדות לליקוי כלשהו בסבילות לגלוקוז או ברגישות לאינסולין בעור. בעקבות ממצאים אלו, אחד החוקרים כינה את  האקנה בשם "סוכרת עור".7  מיצויים מימיים של עלי אזדרכת הודית הפחיתו באופן משמעותי את רמות הסוכר (בחולדות).3  

חשוב לציין, כי לא מעט צמחים המשמשים לטיפול באקנה, מתאפיינים בפעילות מפחיתת סוכר, כדוגמת לפה גדולה (Arctum lappa), שינן רפואי (Tarxacum officinalis) ומלון מר (Momordica carantia).

אזדרכת הודית ופעילות נוגדת זיהום ומחלות עור שונות

לעלי אזדרכת הודית פעילות נוגדת זיהום נגד חיידקים, פטריות ונגיפים 8 ולכן הם יכולים לשמש כחלק מטיפול צמחי במחלות עור שונות, המערבות זיהום בפתופיזיולוגיה של המחלה. להלן, מספר מחלות מקבוצה זו:

מחלות שיש בהן מעורבות של חיידקים:

אקנה - בקומדו הסגור קיימים תנאים אידיאליים לשגשוג חיידקים (מצע עשיר בגליצרידים ותנאים אנאירוביים).9  "שושנה שוטה" (Erysipelas), אימפטיגו קונטגיוזה (Impetigo contagiosa), פרונקולוזיס (Furunculosis) 10 ועוד.    

מחלות שיש בהן מעורבות של פטריות:

סבוריאה,9  דרמטיטיס סבוריאית9 ועוד.    

מחלות שיש בהן מעורבות של נגיפים:

הרפס סימפלקס (Herpes simplex),11 יבלות עור (Warts) 11  ועוד.    

 

אזדרכת הודית (עץ הנים) - סיכום

לעלי אזדרכת הודית מגוון השפעות נגד זיהום, נגד דלקת, להפחתת סוכר, לשיפור תפקודי העיכול והכבד. סך ההשפעות האלה מסביר את חשיבות הצמח בטיפול בבעיות עור ומוכיח את ההיגיון שבשימוש המסורתי, המשותף למגוון שיטות הריפוי הנהוגות בהודו.

Bookmark and Share

רוצים להגיב על המאמר? - לחצו כאן או המשיכו לגלול לתחתית הדף

מקורות - שמורים במערכת.

© כל הזכויות שמורות
כל החומר באתר 'תזונה פונקציונלית' www.functional-nutrition.co.il הינו חומר מקורי הנכתב על ידי יוסי שבח.
אין לעשות שימוש פומבי או מסחרי כלשהו בתכני האתר, כולל אך לא רק, העתקה, תקצור, שכפול, פרסום, הוצאה לאור, הכנסת שינויים, מכירה, הפצה או הצגה.
החומר המופיע באתר ניתן להורדה ולשימוש אישי בתנאי שישמרו זכויות היוצרים.

אזדרכת הודית (עץ הנים) ומחלות עור.  מאת: יוסי שבח באתר: 'תזונה פונקציונלית'


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
 

[Top]

המרכז לתזונה פונקציונלית פועל משנת 1993.

האתר מרכז ידע חשוב בתחומי תזונה נכונה, בריאה, מאוזנת ומבוססת מדע ומסורת, לרבות תזונה פונקציונלית, מזון פונקציונלי, דיאטה, מתכונים בריאים, תוספי תזונה, צמחי מרפא ותבלין.

התלמידים שלנו מתייחסים לאתר כסוג של אנציקלופדיה תזונתית וכמקור לקבלת תשובות מהימנות המבוססות על ניסיון רב שנים, לשאלות בנושאי תזונה.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקהילת החברים שלנו, ולקבל במתנה הרצאות מעשירות. ההרצאות מתקיימות אונליין ומיועדות לקהל הרחב ולקהל המקצועי, בהתאמה.

המרכז לתזונה פונקציונלית

לשליחת הודעה בווטסאפ:
 תנאי שימוש
 תקנון דיוור מפת אתר

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

© כל הזכויות שמורות functional-nutrition.co.il יוסי וענת שבח ©
אין לעשות שימוש פומבי או מסחרי כלשהו בתכני האתר, כולל אך לא רק, העתקה, תקצור, שכפול, פרסום, הוצאה לאור, הכנסת שינויים, מכירה, הפצה או הצגה.
החומר המופיע באתר ניתן להורדה ולשימוש אישי בתנאי שישמרו זכויות היוצרים.

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape