דף הבית >> ניוזלטר >> ניוזלטר תזונה פונקציונלית: גיליון מספר 5
 
 

תזונה פונקציונלית: גיליון מספר 5

שלום לכולם

לפניכם הגיליון החמישי של תזונה פונקציונלית.

נושאי הניוזלטר הנוכחי

ª   חדשות מהגינה

ª   חדשות מהשוק

ª   פירות הצבר (סברס) כמזון פונקציונלי

ª   חום הקיץ ודרכי התרעננות

ª   אשכולית, פומלו (פומלה) וסרטן שד

ª   סוכרת והתרופה אבנדיה (avandia)

חדשות מהגינה

לפני כשבועיים שתלנו שתילי מלון מר שקיבלנו מחברינו הטובים פלג ואריאלה. זן המלון המר ששתלנו הוא הזן הגדל בגינות קהילת בני מנשה החיים בארץ, אותו הם הביאו מהודו שבחבל מיזורם. זן זה קטן יותר, מר יותר ובעל צורה משוננת יותר מהזן הגדל באופן מסחרי בארץ. להזכירכם, בגיליון הקודם הזכרנו את המלון המר ואת השפעתו בבעיות עור. גם בגיליון זה יש למלון המר מקום של כבוד, מאחר ואחד השימושים העיקריים בו הוא טיפול בסוכרת המוזכרת למטה, הן כמזון פונקציונלי והן כצמח מרפא.  מי שלא קרא על המלון המר מוזמן לקרוא בהרחבה בלחיצה כאן.

לצערנו, עץ תפוח הורד שלנו חטף סוג של פטרייה ואנחנו מנסים להציל אותו. בשלב זה אנו מרססים אותו בסודה לשתיה המומסת במים.

חדשות מהשוק

בשבועות האחרונים מדיף השוק ריח מדהים של תאנים בשלות ומתוקות בגוון ירקרק/סגלגל. אורחים נוספים בשוק הם פירות צבר (סברס) וכיום ניתן להשיג זנים שכמעט ואינם מכילים קוצים, דבר המקל מאוד על קילופם ואכילתם. ניתן למצוא זני צבר בעלי טווח צבעים של צהוב-כתום-ארגמן.

פירות הצבר (סברס) כמזון פונקציונלי

טווח צבעי פירות הצבר (צהוב-כתום-ארגמן) מתקבל הודות לקבוצת פיגמנטים. כמזון פונקציונלי והודות לפיגמנטים אלו, פירות הצבר מתאפיינים בפעילות נוגדת חמצון חזקה.

שימוש נוסף בפירות הצבר כמזון פונקציונלי, הוא במצבים בהם היציאות רכות. אכילת פירות הצבר על זרעיהם תגרום לרוב ליציאה קשה יותר מהרגיל. אלו הסובלים מעצירות אך רוצים ליהנות מטעמם ומהשפעתם כמזון פונקציונלי, מוטב שיאכלו כמות קטנה מהפירות או אם רוצים לאכול כמות גדולה יותר, יש להימנע מאכילת הזרעים הקשים.

פירות צבר (סברס)

חום הקיץ ודרכי התרעננות

יולי אוגוסט הם החודשים החמים ביותר. אמנם החום והלחות אינם מגיעים לעוצמה המצויה בחודשים המקבילים בהודו בשיא תקופת המונסונים, אך עדיין חומם קשה מנשוא. אי אפשר שלא להזכיר את מצנני החום הקלאסיים כגון אבטיח ומלון העסיסיים והמרעננים. לא יזיקו גם תאנים וסברסים מתוקים שיצאו זה עתה מהמקרר ומשלבים מתיקות טבעית וקרירות היוצרים סוג של נחת קולינארית.

גם להודים יש טריקים מרווים ומרעננים. אתם מוזמנים לקרא את הכתבה "משקאות מקררים ומצננים לימי הקיץ החמים", ולקבל טיפים על כיבוי אש בסגנון הודי והמלצות נוספות הקשורות לחום הקיץ.

בנוסף לכך, פרסמנו מתכון חדש של צזיקי, בקטגוריית מתכונים.

צזיקי הוא מאכל מסורתי שמקורו ביוון. צזיקי הוא מטבל קריר ומרענן המבוסס על יוגורט ומלפפונים.

אשכולית, פומלו (פומלה) וסרטן שד

לפני כחודש, ב – 10 ליולי פורסם מאמר בכתב העת הבריטי לסרטן (British Journal of Cancer). במאמר זה נכתב כי אכילת אשכולית ופומלו (פומלה) עלולה להגביר את הסיכון לסרטן שד. לחצו כאן לקריאת הכתבה "אשכוליות, פומלו (פומלה) וסרטן שד".

סוכרת והתרופה אבנדיה (avandia)

בשבוע האחרון נתבשרנו כי התרופה אבנדיה (avandia) המשמשת לטיפול בחולי סוכרת, תמשיך להיות משווקת למרות הממצאים המעידים על פגיעתה במערכת הלב וכלי הדם. תרופת האבנדיה (avandia)  מפחיתה את העמידות לאינסולין (insulin resistance) ובדרך זו מסייעת למתן את רמות הסוכר. מאחר ותרופת האבנדיה (avandia) עלולה לפגוע במערכת הלב וכלי הדם, היא אינה מתאימה לכל חולה. תרופות נוספות הניתנות לחולי סוכרת, ידועות גם הן כגורם סיכון למחלות לב וכלי דם,  בדומה לתרופות רבות שמצד אחד משפיעות על תסמיני המחלה אך מצד שני גורמות או עלולות לגרום לתופעות לוואי ונזקים. זוהי אחת הדוגמאות לכך שתרופה מסייעת לבעיה מסוימת, אך גורמת לבעיה אחרת המסכנת חיים גם היא. אחת העובדות הידועות לכל העוסקים בבריאות הציבור, היא כי שינוי אורח החיים יכול לאזן את רמות הסוכר ולהביא את המטופלים למצב בריאות אופטימלי. שינוי זה כולל בעיקר הנחיות תזונתיות מתאימות ופעילות גופנית מסודרת. חשוב להבין כי זוהי הדרך היחידה להגיע למצב בו רמות סוכר מתאזנות באופן טבעי תוך כדי הפחתת הסיכון למחלות שונות הקשורות לסיבוכי סוכרת. הבעיה בנטילת תרופות כדוגמת סוכרת היא העובדה כי המטופלים חושבים שהנה יש תרופת פלא שתפתור את כל הבעיות, אך המציאות שונה. ללא התערבות תזונתית ופעילות גופנית, קיימת סבירות גבוהה שעם הזמן תידרש העלאה במינוני התרופות ואולי אף הוספת תרופות חדשות. ללא שינוי תזונתי ופעילות גופנית, הסיכוי לסיבוכי סוכרת גבוהים מאוד. רק נטילת אחריות ושינוי אורח חיים יובילו לתהליכי הבראה אמיתית.

משקאות מרעננים לימי הקיץ החמים - לחצו כאן לקריאת הכתבה

נשמח לשמוע מכם תגובות על הניוזלטר, כתבות שאהבתם במיוחד, מה הייתם רוצים לקרוא ועוד... 

מכירים אנשים המתעניינים באורח חיים בריא?

שלחו אליהם את הניוזלטר והציעו להם להצטרף.

להתראות באתר ובניוזלטר הבא...

יוסי שבח

 

קריאה מהנה

יוסי שבח, נטורופת