תזונה פונקציונלית - קפה שחור וקפה לבן - דו קרב ממריץ

Functional-Nutrition.co.il

המרכז הישראלי לתזונה פונקציונלית ונטורופתיה


                 


 אכניצאה פורחת בגן הטיפולי

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

אכניצאה ואשולציה בגן המרכז לתזונה פונקציונלית

דף הבית >> כתבות ומתכונים >> כתבות >> קפה שחור וקפה לבן - דו קרב ממריץ
 
Bookmark and Share

קפה שחור וקפה לבן - דו קרב ממריץ

מאת: ד"ר יוסי שבח Ph.D, R.Na, נטורופת מומחה בתזונה פונקציונלית ובצמחי מרפא

עוד קפה של בוקר...

יש כאלה שבלעדיו לא יתחילו את היום... ויש שישתו ממנו כל היום! יש כאלה החוששים לשתות ממנו... קפה קפה קפה..... אוו, מה הייתי נותן לכוס קפה.

מה יש בו בקפה שהוא כל כך ממכר? תחושת ההנאה... הישיבה בבית הקפה ... ואולי זה הקפאין שבו (.. משקה ממריץ שכמותו!)?

אחד מחברי הטובים ביקש לא מזמן  - "יוסי האם תוכל למצוא לי משקה שיוכל להחליף את הקפה...?"  "האמת - אין תחליף הזהה בטעמו לקפה אבל... יש לי בהחלט מה להציע" - עניתי לו


קפה קצר...

משקאות ממריצים כדוגמת קפה שחור הם משקאות פופולאריים בתרבות המערב והם נצרכים בכמויות גבוהות להנאה, להמרצה וכחלק מנוהג תרבותי חברתי, בבתי קפה, בבית ובעבודה. צריכה מתונה של משקאות אלו עשויה להיטיב, בפרט הודות לשתייה הטקסית בחברה ולהשפעה הבריאותית של מפגש חברתי. יחד עם זאת, צריכה מוגברת יכולה להיות בעלת השפעות שליליות, כמו המרצת הפעילות של מערכת העצבים המרכזית, הגברת מתח ולחץ (על השפעותיו השונות) ופגיעה בספיגה של מינרלים חיוניים.

בכתבה זו אציע משקה חלופי, המבוסס על פולי קפה ונקרא קפה לבן. משקה זה גם הוא ממריץ, אם כי במידה פחותה. המשקה מתובל בתבלינים בעלי ערך בריאותי רב.

הקפה השחור

קפה שחור מיוצר על ידי קלייה של פולי קפה בחום גבוה ולזמן ממושך, עד כדי השחמתם ושריפתם בדרגות שונות. קלייה-שריפה זו היא המקנה לקפה השחור את הארומה והטעם האופייניים, אך היא גם בעלת היבט בריאותי: במהלכה נוצר חומר החשוד כמסרטן, שנקרא אקרילאמיד.
להסבר קצר על האקרילאמיד מתוך מאמר לקהל המקצועי– לחצו כאן (בסיום הקריאה תוכלו ללחוץ על קישור שיחזיר אתכם לכתבה)

הבדלים בין קפה שחור לקפה נמס

כל הכתוב בכתבה זו על קפה שחור, נוגע גם לקפה נמס.

קפה שחור הוא אבקה טחונה של פולי הקפה, הכוללת את סך מרכיביו, כולל הסיבים הבלתי מסיסים. קפה נמס הוא תמצית יבשה של פולי הקפה, הכוללת את סך מרכיביו, למעט הסיבים הבלתי מסיסים. לכן, במשקה קפה שחור האבקה נשארת כמשקע בתחתית הכוס, ואילו במשקה קפה נמס, האבקה מתמוססת בנוזל באופן מוחלט.

הקפה הלבן

יוצאי תימן שותים משקה ממריץ הנקרא 'קפה תימני' ויש הנוהגים לכנותו 'קפה לבן'. צבעו הבהיר מתקבל בתהליך קלייה קצר, שבו מיובשים פולי הקפה עד לדרגה המאפשרת את טחינתם (ללא הייבוש פולי הקפה "צמיגים" וטחינתם בעייתית). הקלייה הקצרה משנה את צבעם המקורי של פולי הקפה אך אינה שורפת אותם. קפה לבן הוא חסר טעם וריח דומיננטיים ונהוג להוסיף לו זרעי תירס או חיטה קלויים וטחונים, או שילוב של שניהם, וכן להוסיף תערובת תבלינים הנקראת חוויג' (=תבלין) קפה, המכילה זנגביל (ג'ינג'ר), קינמון, הל וציפורן, או חלק מהם, בפרט זנגביל והל ביחסים שונים.

תבליני הקפה הלבן

ההשפעה הנוגדת חמצון של תבלינים כדוגמת ציפורן, קינמון וזנגביל כבר נחקרה והוכחה.

תכונות אלו של התבלינים הופכות את הקפה הלבן לחלופה בריאה יותר מקפה שחור. אלו מבינינו שאינם מוכנים להחליף את הקפה השחור בקפה התימני ולוּ במעט, ייצאו נשכרים אם יתבלו את הקפה השחור בתערובת חוויג' הקפה, הפופולארית בקרב יוצאי תימן.

------------------------- --------------------------------

קפה תימני משודרג לארוחת בוקר/ביניים   ניתן לשדרג קפה תימני ולהפוך אותו לארוחה קלה, על ידי הוספת בורגול דק לפי ההנחיות הבאות: לחלוט בכוס מים רותחים כפית תערובת קפה לבן בתוספת 2-1 כפיות בורגול דק, להמתיק בדבש. לשתות את הנוזל וגם את המשקעים הנותרים (תערובת הקפה והבורגול).

------------------------- -------------------------------

הקפה הלבן כמשקה פונקציונלי

בתערובת הקפה הלבן (התימני) כמות הקפה קטנה באופן משמעותי, והקפה לא עבר קלייה קיצונית. יחד עם זאת, התערובת עדיין מכילה קפאין וממריצה ועשויה לספק את אלו השותים קפה למטרה זו.

לקפה הלבן יתרון בריאותי נוסף, הודות לתבלינים הנלווים (זנגביל, הל, קינמון וציפורן) ולהשפעתם נוגדת החמצון.חשוב לציין כי לתבלינים אלו השפעות בריאותיות נוספות.

לסיכום. הקפה הלבן (התימני) כמשקה פונקציונלי, יכול להוות חלופה לקפה השחור, הן כממריץ (לרוב, ללא תופעות הלוואי של הקפה השחור כגון עצבנות וחוסר שקט) והן נוגד חמצון העשוי להשפיע לטובה על מערכות שונות בגוף.

מקורות

http://www.functional-nutrition.co.il/42588/Cofee_Tea

שתפו אחרים בדו קרב הממריץ....

לקריאת כתבות נוספות - לחצו כאן


בעלי אתרים המעוניינים לקשר לדף זה מוזמנים להשתמש בטקסט מומלץ לקישור כדלקמן:
"קפה שחור וקפה לבן – דו קרב ממריץ"


© כל הזכויות שמורות functional-nutrition.co.il יוסי שבח ©
אין לעשות שימוש פומבי או מסחרי כלשהו בתכני האתר, כולל אך לא רק, העתקה, תקצור, שכפול, פרסום, הוצאה לאור, הכנסת שינויים, מכירה, הפצה או הצגה.
החומר המופיע באתר ניתן להורדה ולשימוש אישי בתנאי שישמרו זכויות היוצרים.


 


Go Back  Print  Send Page
 
 


 [Top]

תנאי שימוש דף הבית אודות תזונה פונקציונלית סיפורי מסע מאמרים מקצועיים כתבות צמחי מרפא מתכונים כתבו אלינו המרפאה - המרכז הטיפולי 
ניוזלטר תזונה פונקציונלית ונטורופתיה פורום מטפלים מקצועי דיאטת השעורה קורסים וסדנאות למטפלים ולקהל הרחב

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

© כל הזכויות שמורות functional-nutrition.co.il יוסי שבח ©
אין לעשות שימוש פומבי או מסחרי כלשהו בתכני האתר, כולל אך לא רק, העתקה, תקצור, שכפול, פרסום, הוצאה לאור, הכנסת שינויים, מכירה, הפצה או הצגה.
החומר המופיע באתר ניתן להורדה ולשימוש אישי בתנאי שישמרו זכויות היוצרים.

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

לייבסיטי - בניית אתרים